
Bulgaria
Проекта “ПРЕКРАСНА БЪЛГАРИЯ: МРЕЖА ЗА КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО“ осъществява връзка между трите значими български явления: Манастири - пазители на българската народност и активни духовни културно- книжовни средища, с прилежащите им маршрути , Читалища - извори на традиции, фолклор и занаяти, и Български Носии – красива емблема на българските корени в кодовете на шевиците .
Културно- историческото наследство на Манастирите и Читалищата, ще бъде представено в разширен фокус за района на Софийска Света Гора/ССГ/, с център нашата столица, а многообразието на българските носии, ще обхване всички райони на България.
С иновативен визуален ракурс, ние показваме, че традициите са живи и промотираме, регионалната идентичност, родова и колективна памет, така и националната традиция през вековете за запазване и предаване на българската духовност и култура. Ще отразим в интерактивна платформа иновативните маршрути, като предлагаме алтернативна гледна точка, спрямо съответните пространства в ССГ .
С проекта, визуално обогатяваме културното наследство, ролята и визията на България:
С участието на визуалните артисти, културни дейци и широката публика в продължаване на традициите.
Предлагаме прилагането на устойчив модел - пилотно за района на Софийска Света Гора, като част от проекта, чрез уникално и систематизирано визуално представяне на :
Културно- историческите обекти, институции и прилежащите им маршрути, които представляват тематични спирки, развивани, чрез местната власт и културното предприемачество.
Целите на проекта са приоритетни за програмата на НФК .
Включени партньорства в проекта:
1. Национаелн Етнографски Музей /НЕМ към БАН, София
2. Крепостен Музей Цари Мали Град/ КМЦМГ, с. Белчин, ГИМ- Самоков
3. С.О.- район Младост
Дейности :
1. Създаване и подръжка Иновативна културна визуална платформа - уеб портал с: Дигитален Каталог за културно- историческите обекти, институции и оброчища на райна на ССГ , с включено описание и богат снимков материал , Читалища и Дигитална интерактивна Карта за културно- историческите маршрути
2. Провеждане на работилници и семинари за придобиване и развитие на ключови компетенции, включително основни умения :
- Арт работилници : Рисуване - живопис ,иконопис. Приложно изкуство - накити и арома изделия
- Семинари: Изграждане на мрежа за предприемачи “ Културното наследство и маршрути на ССГ”-практическо обучение на млади хора и студенти, с интерес и принос към културата ,
Дигитализация и заснемане на културни обекти
3.Създаване на видеа :Филм- видео разходка: "Свещените Пътеки на ССГ" и за фестивал " Алея та талантите "
4. Фолк Фест с концерт & Арт Базар с работилници: Парк, Младост 3, гр. София, със специални гости и известни изпълнители от читалища, 17.09.2022 г.
4.Провеждане на Семинар с работилници и Изложба в ГИМ, гр. Самоков - Галерия: “Културно- исторически маршрути в ССГ и Азбуката на българските шевици”, прожекция филм " Свещените Пътеки на ССГ", Интерактивна Музейна Галерия на фотоси на ССГ и на Асен Великов- за красотата на българската носия, 5 дни в м.05.2022 год.,19.11-24.11.22г.
5. Провеждане на 2 Конкурса за деца и младежи :- За фотоси : 1. “За най- хубавата снимка с носия”- за читалищата в България и училищата в чужбина , “За най- хубава снимка или картина за района на ССГ” - за всички млади хора
6. Създаване на Арт инсталация: “Дървото на живота - място на желанията с Пейка на Мечтите ” в зелената зона на нов Парк , Младост 3 и Провеждане на събитие Фолк Фест & Арт Базар “Софийски дни"
7.Провеждане на Форум-Конференция в САБ, гр. София, с гост лектори : проф. Смоленов и д-р Хаджиангелов. “Тайните на ССГ", Изложба с фотоси на Асен Великов- за красотата на българската шевица, прожекция филм " Свещените Пътеки на ССГ",15.11.22г.
8.Провеждане на Конкурс: Рисунки и фотоси на обекти в ССГ и на българска носия.
